רטיבות בקיר חיצוני - איטום קירות חיצוניים

רטיבות בקיר חיצוני
בבתים הקיימים כמה שנים ובמיוחד באלו שקיימים עשרות שנים נוצרת בעיה משמעותית של רטיבות לאורך כל הקירות החיצוניים.
עם הזמן הקרקע זזה ולכן נוצרים סדקים שטוחים או עמוקים במיקומים שונים. בעונות הגשומות המים והקור מגיעים לסדקים ועקב כך הסדקים גדלים והופכים לעמוקים יותר. נוצרים פתחים החושפים את הבטון ואת רשתות הברזל.
בכל חורף, הנושא הולך ומעמיק ולכן קיימת חשיבות רבה לביצוע שיפוץ מאסיבי של כל קירות המבנה לאיטום של כל הסדקים וכך להיערך כיאות לחורף הבא.
הרטיבות מחלחלת גם פנימה ומגיעה לקירות הפנימיים. עקב כך נראים בתוך הדירות כתמי רטיבות, הקירות כבר אינם מבודדים והטמפרטורה בחורף הופכת להרבה יותר קרה.

תכנון שיפוץ מאסיבי בבניין

וועד הבניין או הנהלת הבניין מאגדת בדרך כלל את כל הדיירים ומפרטת את הליקויים ואת הצורך האקוטי בטיפול ברטיבות של הקיר החיצוני בהתאם להמלצת מהנדס שבדק באופן מעמיק את מצבו של המבנה.
המהנדס בדרך כלל מנהל את הפרויקט ומכין כתב כמויות בהתאם לצורך בכל אחד מהתחומים שנדרש לטפל בהם, לפי סדר העדיפויות ושלבי העבודה.
כדי להגיע לכל נקודה על פני המבנה, אפשר להקים פיגומים המקיפים את הבניין על כל קומותיו והעובדים הולכים בין הקומות . בשנים האחרונות קיימת מגמה לבצע עבודות מסוג זה באמצעות סנפלינג. העובדים שהם בעלי תעודת גלישה, רותמים את עצמם בחבלים תוך ביצוע אבטחה כפולה ולאחר שהם מחוברים גם לנקודת העגינה המבוטנת על הגג הם גולשים למיקומים השונים לאורכו ולרוחבו של הבניין ומבצעים את כל העבודה.
בפרויקטים מסוג זה העובדים נעזרים בדרך כלל במתקן במה אשר מקושר גם כן לנקודת העיגון על הגג . הם נותרים קשורים אך עומדים על הבמה בנוחות ומשתמשים בכלי העבודה ובחומרי האיטום שנקבעו כמתאימים ביותר לסוגי הסדקים השונים.

עבודות האיטום

בשלב הראשון חושפים את כל הסדקים, מנקים באופן מאסיבי את הטיח והסיד, מורחים חומר חיזוק למניעת חלודה ולאחר מכן מכניסים חומרי איטום לכל חלל של כל אחד מהסדקים. המטרה היא שהחלל כולה יתמלא בחומר האיטום, דבר שימנע ברוב המקרים את פתיחת הסדק מחדש בחורף הבא.
קיימים סוגים של חומרי איטום על בסיס צמנטי, אקרילי ואחרים ובהתאם לממצאים בכל בניין, נבחרים חומרי האיטום האיכותיים ביותר, אשר יצרו אפקטיביות מושלמת.
כך נסתמים כל סוגי הסדקים מהקומות העליונות ועד הקומות התחתונות. כשמגיעים למקלט, מבצעים איטום שלילי לאור חוסר יכולת ההגעה לחלק החיצוני של המבנה.
בנוסף לכך אוטמים בכל הקומות את החלונות, מסגרות החלונות, ידיות המעקה וכל פריט נוסף אשר דרכו עלולים לחלחל מים.

איטום הגג

חלק מהותי בחשיבה על קיר ללא רטיבות הוא איטומו של הגג. זהו נושא שיש להקפיד ולבצע אחת לשנה באמצעות זיפות, יריעות ביטומניות או איטום אפקטיבי אחר הנהוג לאורך שנים בבניין.
איטום הגג כהלכה אינו מאפשר למים הנוזלים מהציוד על הגג או ממי גשם להצטבר על המשטח כולו. הסכנה היא שמים עומדים יחלחלו בסופו של דבר לקיר החיצוני ולדירות הממוקמות בקומות העליונות ויצרו שם רטיבות. כדי להימנע מכך יש לוודא שאנשי מקצוע מיומנים ומנוסים יבצעו עבודה זו אחת לשנה.
אובייקט נוסף שיש לטפל בו כדי למנוע רטיבות בקיר החיצוני הוא המרזב. אם המרזב מלא בעלים, פגום, שבור או אינו מחובר כיאות, המים לא יובלו למטה לקומת הקרקע ולכן המים יישארו שוב על הגג.
כדי למנוע זאת בודקים את המרזבים, מנקים  ומתקנים את המקטעים הפגומים.
 
בניית אתרים
דף הבית טלפוןwaze פייסבוק